- Tamet daşları (vibropress)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva fevralın 25-də Xocalı rayonunun Xanabad kəndində görülmüş işlərlə tanış olublar. Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma kənddə görülmüş işlər barədə məlumat verdi. Xanabad Xocalı rayonunun eyniadlı inzibati ərazi dairəsinə daxildir. Kənd Silahlı Qüvvələrimizin 2023-cü ildə həyata keçirdikləri antiterror əməliyyatı nəticəsində işğaldan azad edilib.
Xocalının Xanabad kəndində yenidənqurma işlərində i.tirak edən şirkətlərdən biri də "Vibrostone" şirkətidir.
Xanabad kəndinin memarlıq layihəsinə uyğun olaraq yerə "VİBROSTONE" zavodunun istehsal etdiyi "Universal" 100x200x60 mm-lik ağ rəngli döşəmə daşları düzülmüşdür.

Ilham Aliyev inspected reconstruction progress in Khanabad village of Khojaly district
On February 25, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Arzu Aliyeva inspected the progress of reconstruction in the village of Khanabad, located in the Khojaly district. Elchin Yusubov, Special Representative of the President for the city of Khankendi and the Aghdara and Khojaly districts, briefed the head of state and the First Lady on the details of the reconstruction projects implemented in the village. Khanabad is part of the eponymous administrative territorial district of Khojaly. The village was liberated from occupation following the anti-terror operations conducted by the Azerbaijani Armed Forces in September 2023.
"Vibrostone" is one of the companies involved in reconstruction works in Khanabad village of Khojaly.
In accordance with the architectural project of Khanabad village, "Universal" 100x200x60 mm white color floor stones produced by "VIBROSTONE" plant were laid on the floor.